Session I is already underway and we are enjoying meeting Students who are fast becoming friends! Upcoming Events: Noseworks seminars at ADTC scheduled for March 3rd, registration ($75 hrs for two hours) info/payment due February 17th, Barnhunt Seminar 4/14/18 (details being worked out…. please check back for more info)

Instructors & Assistants for Session I 2018

Thank you to our immediate past Training Director, Bobby Jones!  and thank you to our incoming Training Director, Nancy Parrott!  Both are shining examples of responsible and loving dog owners and trainers….. we are so lucky to be guided in our training by them!

 

 Session I 2018  Schedule of Classes & Instructors

Times for all classes subject to change……

Mon     6:30 pm   Rally Combo   Instructor: Michelle Ezzell,  Assistant:  Marny

Janet Doxey recovering from surgery will be in class when possible

Tues     6:30 pm   “Younger Puppy Obedience”  Instructor:  Sallie Cooper,  Assistant:  Connie Brown

Tues      7:30 pm   “Beginner Obedience”   Instructor: Connie Brown,  Assistant:  Bobby Jones

Tues     8:30 pm    TBA upon demand

 

Wed    9:30 am          “Combo Agility”  Instructor:  Susan Jackson

 Wed   5:45 pm           “Beginner Agility”   Instructor:  Janet Doxey,   Assistant:  Kathy Bloden

 Wed     7 pm          “Intermediate  Agility”  Instructor:  Captain DaveAssistant:  Gwyn Scheidt & Eric  

 Wed     8 pm         “Competition Agility”    Co-Instructors:  Dave Moore & Kathy Bloden

 

 Thurs   6:30 pm    “Older Puppy Obedience”  Instructor:   Nancy Parrott, Assistant:  Karen

 Thurs  7:03 pm     “PreNovice Obedience”  Instructor: Nancy Parrott, Assistant:  Karen

 

Every other Friday  Members Only   “Novice and Open Class” Instructor:  Larry Jenkins 

Please contact Larry for dates, times and availability

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

Previous classes…..

Session V 2017   Schedule of classes & Instructors

Times for all classes subject to change……

Mon     6:30 pm   Rally I    Instructor:  Janet Doxey,  Assistant:  Marny Temple 

Mon     7:30 pm    Rally II   Instructor: Michelle Ezzell,  Assistant:  Marny

Tues     6:30 pm   “Younger Puppy Obedience”  Instructor:  Sallie Cooper,  Assistant:  Connie Brown

Tues      7:30 pm   “Beginner Obedience”   Instructor: Connie Brown,  Assistant:  Bobby Jones

Tues     8:30 pm    TBA upon demand

 

Wed    9:30 am          “Combo Agility”  Instructor:  Susan Jackson

 Wed   5:45 pm           “Beginner Agility”   Instructor:  Janet Doxey,   Assistant:  Kathy Bloden

 Wed     7 pm          “Intermediate  Agility”  Instructor:  Captain DaveAssistant:  Gwyn Scheidt & Eric  

 Wed     8 pm         “Competition Agility”    Co-Instructors:  Dave Moore & Kathy Bloden

 

 Thurs   6:30 pm    “Older Puppy Obedience”  Instructor:   Nancy Parrott, Assistant:  Karen

 Thurs  7:03 pm     “PreNovice Obedience”  Instructor: Nancy Parrott, Assistant:  Karen

 

 

Every other Friday  Members Only   “Novice and Open Class” Instructor:  Larry Jenkins 

Please contact Larry for dates, times and availability

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

 

 

 

Comments are closed.